Úvod ZO ZAHRANIČIA Na Novom Zélande v školách zakážu mobily, v krajine je kríza gramotnosti

Na Novom Zélande v školách zakážu mobily, v krajine je kríza gramotnosti

Foto: archív

Mobilné telefóny budú v školách na celom Novom Zélande zakázané, oznámil konzervatívny premiér Christopher Luxon. Jeho nová vláda sa aj takto snaží zlepšiť klesajúcu úroveň gramotnosti v krajine.

Novozélandské školy sa kedysi pýšili vysokým hodnotením gramotnosti, ktorá patrila k najlepším na svete, ale úroveň čítania a písania sa zhoršila do bodu, keď už podľa niektorých výskumníkov nastala učebná kríza.

Luxon vyhlásil, že počas svojich prvých sto dní v úrade zakáže mobily v školách. Táto metóda priniesla v USA, Veľkej Británii a vo Francúzsku nejednozančné výsledky. Luxon však tvrdí, že spomenuté opatrenie zastaví rušivé správanie a pomôže žiakom sústrediť sa. „Chceme, aby sa naše deti učili, a chceme, aby naši učitelia vyučovali,“ dodal.

Výskumníci z novozélandskej charity Education Hub (Vzdelávacie centrum) v roku 2022 varovali pred krízou gramotnosti. Zistili totiž, že viac ako jedna tretina pätnásťročných detí vie ledva čítať a písať.

„Je jasné, že treba niečo urobiť a riešiť zúfalo nízku úroveň gramotnosti v Aotearoe, na Novom Zélande,“ napísal premiér. Aotearoa je názov Nového Zélandu v jazyku domorodého maorijského obyvateľstva.

Luxonova konzervatívna vláda, ktorá zložila prísahu 27. novembra, už počas prvého týždňa pri moci vyvoláva polemiky. Lekári varovali, že krajinu čaká „tragédia“ vo verejnom zdraví, pretože nová vláda nečakane zrušila priekopnícke opatrenia na reguláciu tabaku, ktoré napríklad zakazovali predaj cigariet ľuďom narodeným po roku 2008.

Luxonov kabinet tiež odsúhlasil obnovenie prieskumu ložísk ropy a plynu v pobrežných vodách a zrušil tak dlhodobú politiku bývalej premiérky Jacindy Ardernovej, ktorá si zakladala na tom, že bojuje proti zmene klímy.