Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin vydal dekrét, ktorým nariadil posilnenie ruskej armády o 170.000 vojakov

Putin vydal dekrét, ktorým nariadil posilnenie ruskej armády o 170.000 vojakov

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počet príslušníkov armády o pätnásť percent, teda o takmer 170.000 vojakov. Počet vojakov slúžiacich v ruskej armáde sa tak celkovo zvýši na 1,32 milióna. V súlade s Putinovým nariadením armádu posilnia vojaci slúžiaci na základe kontraktu, ale aj branci.

Dekrét zverejnil Kremeľ, pričom okamžite nadobudol platnosť. Ide už o niekoľkokrát opakované rozšírenie armády, ktoré Putin nariadil v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že najnovší rozkaz nepredstavuje nijaké významné rozširovanie brannej povinnosti.

K navýšeniu počtu vojakov má podľa ministerstva prísť najmä postupným náborom väčšieho počtu dobrovoľníkov. Ako dôvody posilnenia armády uviedol rezort špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine a tiež rozširovanie NATO.

Ruské ministerstvo v tejto súvislosti dodalo, že v blízkosti ruských hraníc sa čoraz viac zhromažďujú sily NATO a rozmiestňujú systémy protivzdušnej obrany a ďalšie zbrane, pričom sa zvyšuje potenciál taktických jadrových síl Severoatlantickej aliancie. Posilnenie ruskej armády preto označilo za primeranú reakciu na agresívne kroky NATO.

Už v lete 2022 nariadil šéf Kremľa navýšenie ruskej armády na približne 1,15 milióna vojakov. Následne na jeseň 2022 vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, v rámci ktorej bolo do bojov na Ukrajine povolaných zhruba 300.000 záložníkov.