Úvod Z DOMOVA Na oslavy SNP v Banskej Bystrici bez účasti verejnosti nepozvali zástupcov Ruska...

Na oslavy SNP v Banskej Bystrici bez účasti verejnosti nepozvali zástupcov Ruska a Bieloruska

Múzeum SNP v Banskej Bystrici. (Foto: archív)

Na celoštátnych oslavách 78. výročia Slovenského národného povstania, ktoré sa konali v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici, chýbala účasť zástupcov Ruskej federácie a Bieloruska. „Ruská federácia a Bielorusko realizujú vojnovú agresiu na Ukrajine a zároveň našu krajinu dali na zoznam nepriateľov.

Rešpektujem stanovené pravidlá zo strany ústredných orgánov štátnej správy na naše pripomenutie si mieru. Je to správne,“ reagoval minister obrany Jaroslav Naď, ktorý si Múzeum SNP pred časom vyžiadal spod pôsobnosti ministerstva kultúry pod svoj rezort.

Oficiálna časť programu celonárodných osláv nebola určená pre verejnosť, iba pre pozvaných hostí, zástupcov diplomatických zborov, priamych žijúcich účastníkov povstania a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Verejnosť sa nedostala ani pred areál Múzea SNP.

“Myslím si, že sa nám podarilo aspoň do takej miery, do akej to bolo možné, zachovať pietu a úctu tomuto výročiu, aby priami účastníci a hostia nemuseli počúvať ľudí, ktorí by pískali alebo šírili fašistické heslá, ako to bolo vlani,“ zdôvodnil uzavretý charakter akcie Naď.