Úvod Z DOMOVA Na rakovinu ročne ochorie viac ako 30.000 Slovákov

Na rakovinu ročne ochorie viac ako 30.000 Slovákov

Foto: archív

Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 30.000 ľudí s rakovinou a s onkologickou diagnózou sa možno stretnúť takmer v každej rodine. V súvislosti s utorkovým Svetovým dňom boja proti rakovine o tom TASR informovala PR manažérka Ligy proti rakovine (LPR) Petra Benczyová.

„Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc,“ uvádza LPR.

Kampaň k Svetovému dňu boja proti rakovine má tento rok heslo: „Ja som a ja budem.“ Chce osloviť jednotlivcov, aby sa zamysleli nad tým, ako môžu oni sami konať v záujme prevencie vzniku rakoviny a šíriť túto myšlienku ďalej.

Vzhľadom na zvyšujúci sa počet onkologických pacientov na Slovensku LPR upozorňuje, že onkologickým ochoreniam možno predchádzať alebo možno znížiť riziko ich vzniku. Okrem racionálnej stravy a zdravého životného štýlu bez alkoholu a cigariet, spojeného s častým pohybom, sú dôležité aj skríningy.

V rámci roku prevencie v roku 2019 Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo skríningové programy zamerané na včasné odhalenie kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a karcinómu krčka maternice.

V rámci Svetového dňa boja proti rakovine je časovo rozšírené poradenstvo v Onkoporadni Ligy proti rakovine na bezplatnej linke 0800 11 88 11. S otázkami sa na linke možno obrátiť na lekárov, psychológov, výživových asistentov aj sociálno-právne poradkyne.