Úvod Politika Na Slovensku vznikli v tomto roku štyri nové politické strany

Na Slovensku vznikli v tomto roku štyri nové politické strany

Foto: archív

Na Slovensku tento rok vznikli zatiaľ štyri politické strany a hnutia. Ide o subjekty Maďarské fórum, Slovenské hnutie obrody, Doprava a Kresťanská demokracia – Život a prosperita. Pre TASR to uviedla Silvia Keratová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. V roku 2019 zatiaľ nezanikla ani nebola zrušená nijaká politická strana.

Vlani vznikla len jedna nová strana, a to Spolu – občianska demokracia. Zrušené boli v roku 2018 tri politické strany – Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov, Strana patriotov a Jednotné Slovensko.

Na Slovensku je aktuálne zaregistrovaných viac ako 150 politických strán a hnutí. Viaceré z nich sú v likvidácii. Nové strany potrebujú na registráciu minimálne 10-tisíc podpisov od občanov. Od januára sú účinné nové pravidlá pre politické strany, ministerstvo vnútra na ne upozorňuje na svojej webstránke.

Zákon okrem iného určil stranám limity na počet členov, má zabrániť kupovaniu strán a upravuje hospodárenie s finančnými darmi. Novinkou je aj to, že názov politickej strany alebo jej skratka nesmú obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo členom prípravného výboru strany.