Úvod Z DOMOVA Na Slovensku žije viac ako 70.000 bezdomovcov

Na Slovensku žije viac ako 70.000 bezdomovcov

Foto: archív

K 1. januáru 2021 žilo na Slovensku 71.076 ľudí bez domova. Takmer 80 percent sekundárnych bezdomovcov je v produktívnom veku. Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021.

„Najväčší počet ľudí bez domova, nad 10.000, sa podľa SODB 2021 nachádza v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Najviac ľudí bez domova, vyše 2500, majú podľa SODB 2021 okresy Prievidza, Martin, Prešov a Košice II,“ povedala hovorkyňa sčítania Jasmína Stauderová.

Koncept a metodika sčítania obyvateľov umožnili kvantifikáciu sekundárnych bezdomovcov, čiže obyvateľov využívajúcoch rôzne druhy dočasného ubytovania a často sa pohybujúcich medzi ubytovaním, ako sú útulok, domov na polceste, zariadenie núdzového bývania, alebo majú pobyt v nekonvenčnom obydlí (rekreačný objekt, núdzový objekt neurčený na bývanie, mobilné obydlie).

Podľa hovorkyne SODB 2021 podstatnou skutočnosťou je to, že sekundárne bezdomovectvo nebýva iba záležitosťou jednotlivcov – bez vyhovujúceho obydlia môžu často byť aj páry a rodiny s deťmi. V skupine bezdomovcov na Slovensku tvoria väčšiu časť muži.