Úvod Zaujímavé Na telefón sa pozeráme priemerne 50-krát za deň

Na telefón sa pozeráme priemerne 50-krát za deň

Foto: archív

Smartfóny sú čoraz rozšírenejšie. Očakáva sa, že do konca roka 2023 bude mať inteligentný telefón viac ako 90 percent dospelých v rozvinutých krajinách, pričom ho bude vlastniť až 85 percent ľudí vo veku 55 – 75 rokov. Vyplýva to zo 17. vydania prieskumu Prognózy v oblasti technológií, médií a telekomunikácií, ktorý každoročne pripravuje spoločnosť Deloitte.

„Smartfóny sú dôležitou súčasťou nášho profesionálneho a osobného života, ale aj v tejto oblasti musíme hľadať viac rovnováhy a etikety, najmä v našom osobnom živote. To je však čoraz viac zložitejšie pre stále sa zvyšujúce množstvo príležitostí, ktoré smartfóny ponúkajú,“ komentuje aktuálny stav Michal Kopanič, partner spoločnosti Deloitte a odborník na digitálne technológie.

Štúdia hovorí, že v roku 2017 sa ľudia pozreli na svoj telefón v priemere 50-krát za deň. V tejto súvislosti sa až 45 percent dospelých a 58 percent mladistvých vo veku 18 až 24 rokov vyjadrilo, že používajú smartfóny príliš často. Mnohí sa aktívne snažia obmedziť ich využitie, niektorí o tom zatiaľ iba premýšľajú.

Nie každé používanie je však rovnaké. Kontrolovanie telefónu pri sledovaní televízie alebo filmu, cestovaní verejnou dopravou či nakupovaní nie je škodlivé ani negatívne vnímané. Na druhej strane však môže používanie smartfónov odvracať pozornosť používateľov, poškodzovať ich vzťahy s ostatnými a dokonca potenciálne ohrozovať ich zdravie alebo zdravie iných ľudí.

Napríklad muži sa častejšie rozptyľovali používaním telefónu pri šoférovaní ako ženy – štúdia uvádza 15 percent mužov oproti 11 percentám žien. Ženy sú však zase aktívnejšie v takomto rozptyľovaní v noci. Takmer 60 percent žien preruší spánok a skontroluje si v noci svoj telefón.

Foto: archív