Úvod Veda & Tech Na svete sú už tri milióny elektromobilov

Na svete sú už tri milióny elektromobilov

Foto: archív

Počet plug-in elektromobilov prekročil hranicu troch miliónov kusov. V roku 2017 sa ich na celom svete predalo vyše milióna. To znamená, že za jediný rok sa ich počet zvýšil zhruba o polovicu. Výsledné tri milióny však nie sú nič v porovnaní s prognózami na nasledujúce roky. Podľa predpokladov by mal v roku 2018 pribudnúť ďalší milión, ak nie dva.

Koncom roka by sme sa teda mohli dostať na hranicu piatich miliónov existujúcich elektromobilov. Za ich zvyšujúcim sa podielom je okrem iného ich veľká podpora, ale aj kampaň mnohých vlád na celom svete proti spaľovacím motorom. Hlavným ťahúňom elektrifikácie cestnej dopravy je Čína. Na svojom území dokonca zakázala výrobu a predaj vyše 500 typov áut so spaľovacím motorom pre príliš vysoké emisie.

Kým v roku 2013 tam bolo registrovaných menej elektromobilov ako napríklad v Holandsku, už minulý rok ich tam jazdilo toľko ako na celom zvyšku sveta. A kým v Holandsku ich predaj minulý rok dokonca klesol, v Číne vzrástol takmer o tretinu. V Európe sú ťahúňmi elektromobility práve Holandsko, Veľká Británia a Nórsko.

Foto: archív