Úvod Z DOMOVA Najstarší hotel Tatier opäť otvorili

Najstarší hotel Tatier opäť otvorili

Foto: archív

Národnú prírodnú pamiatku so 123-ročnou históriou – Hotel Lomnica v Tatranskej Lomnici po takmer štvrťstoročnej prestávke opäť otvorili. Rekonštrukcia spustnutej budovy trvala približne 20 mesiacov.

Vedenie hotela hovorí o symbolickom otvorení práve na Silvestra. Pre návštevníkov pripravilo i program. „Slávnostný večer v hoteli spríjemní Robo Opatovský s kapelou Overtime, živá kapela Abracadabra a cimbalovka Vojtecha Demetera. Hostia budú mať príležitosť zažiť live prípravu silvestrovskej večere pod taktovkou šéfkuchára Gaba Kocáka,“ opísala riaditeľka hotela Zuzana Kovaľová.

Hostia majú prístup aj do Galérie Lomnica, kde sa nachádzajú diela významných slovenských či zahraničných maliarov. „V spoločenských priestoroch, ale aj v izbách sú umiestnené originálne obrazy, francúzske zrkadlá a busty,“ vysvetlila marketing & PR manažérka hotela Lenka Maťašovská.

K dispozícii je 62 izieb a päť apartmánov. Pomenované sú podľa panovníkov Rakúsko-Uhorska ako Maximilián, Rudolf, Ferdinand, Mária Terézia či suite Mária Antoinetta. Oprava národnej kultúrnej pamiatky a dostavba novej časti s wellness centrom stáli 7,5 milióna eur.

Hotel Lomnica, ktorý bol prvým hotelom v Tatrách, postavili v roku 1893. Projektantom bol významný architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Po dokončení to bola napríklad najväčšia hrazdená budova vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zároveň najhonosnejší a najvyhľadávanejší hotel.

O toto významné postavenie ho časom pripravila postupná výstavba ďalších tatranských grandhotelov v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese začiatkom 20. storočia. Hotel zmenil niekoľkých majiteľov, posledných 20 rokov však bola budova, zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska, zatvorená.

Foto: aktuality.sk
Fotografia z výstavby hotela. (Foto: aktuality.sk)