Úvod Zaujímavé V Nemecku bude jazdiť prvý vlak na vodík

V Nemecku bude jazdiť prvý vlak na vodík

Foto: archív

Prvý vlak na svete vybavený bezemisným vodíkovým pohonom začne budúci rok pravidelne jazdiť v Dolnom Sasku. Informovalo o tom dolnosaské rádio NDR. Prvé dva prototypy budú premávať na trasách z Bremerhavenu do Buxtehude a Cuxhavenu na sklonku budúceho roka. Do roku 2020 plánujú prevádzku 14 súprav.

Vlaky s názvom Coradia iLint predstavil francúzsky koncern Alstom, ktorý sa zaoberá výrobou železničných zariadení. Vývoj sa však realizuje v dolnosaskom meste Salzgitter s osemmiliónovou podporou federálnej vlády.

Nové ekovlaky majú vodíkové nádrže umiestnené na streche. Palivový článok a batérie sú umiestnené na podvozkoch súpravy. Jedinou emisiou, ktorú bude ekovlak vypúšťať, je vodná para a jej kondenzát.

Najvyššia rýchlosť Coradia iLint je 140 km/h. Nádrže umožňujú prejsť na jedno doplnenie vzdialenosť do 800 km. Prvé prototypy vlaku ukázali verejnosti na septembrovom železničnom veľtrhu InnoTrans v Berlíne. Interiér vlaku ponúka 150 miest na sedenie, celkovo dokáže prepraviť 300 pasažierov.