Úvod Zaujímavé Najväčší zimný festival na svete je v Číne

Najväčší zimný festival na svete je v Číne

Foto: AP

Na severovýchode Číny nie sú dlhé a tuhé zimy ničím výnimočným. Preto sa práve tam koná najväčší medzinárodný festival sôch z ľadu a snehu. Napriek priemerným denným teplotám okolo dvanásť stupňov pod nulou si ich sem prichádza pozrieť obrovské množstvo zvedavcov z Číny, aj zo zahraničia. Krehké umelecké diela budú totiž čoskoro minulosťou.

Tridsiaty štvrtý ročník festivalu sa koná od 5. januára do konca februára v desaťmiliónovom meste Harbin. Rozprestiera sa na ploche 800-tisíc štvorcových metrov, na ktorej môžu návštevníci obdivovať vyše dvetisíc sôch aj ľadovú podobu slávnych svetových stavieb a pamiatok. Tento rok patrí k najväčším atrakciám chrám smaragdového Budhu v thajskom Bangkoku a Červené námestie, symbol ruskej Moskvy.

Na príprave ľadových diel pracovalo podľa organizátorov festivalu takmer 10 000 ľudí, materiál na stavbu (celkovo 180 000 metrov kubických ľadu) pochádza z neďalekej rieky Songhua. Okrem monumentálnych stavieb či dokonalých umeleckých diel tu z nich vytvorili aj zábavné „ľadové ihrisko“. Návštevníci môžu chodiť po ľadových schodoch, prechádzať ľadovými tunelmi alebo sa spúšťať po ľadových šmykľavkách.

Okrem toho si tu deti aj dospelí môžu zahrať ľadový hokej, korčuľovať sa a dokonca si aj zaplávať v ľadovej vode. Desať až pätnásť miliónov návštevníkov sem však každý rok prichádza najmä pre nádherne osvetlené ľadové diela.