Úvod Politika Politico: České voľby sú ako boj Trumpa s Clintonovou

Politico: České voľby sú ako boj Trumpa s Clintonovou

Foto: archív

Súboj prezidenta Miloša Zemana a jeho vyzývateľa Jiřího Drahoša o Pražský hrad vplyvný bruselský web Politico.eu prirovnal k boju Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa o Biely dom či Emmanuela Macrona a Marine Le Penovej o Elyzejský palác. České prezidentské voľby sú podľa neho ďalšou bitkou v zápolení, ktoré dominuje západnej politike v posledných rokoch, teda v „súperení protiimigračného populistu s liberálnym internacionalistom“.

V českej verzii je zápletka navyše v tom, že Miloš Zeman už je pri moci. Druhé kolo volieb je tak podľa Politica široko chápané ako referendum o existujúcej hlave štátu. Stránka uvádza, že Zeman, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, čelí zo strany politického nováčika Drahoša silnej výzve.

Boj o prezidentské kreslo bol vraj poznačený „extravagantným hádzaním bahna“. Stránka pritom pripúšťa, že dezinformácie a obvinenia mierili aj na úradujúceho prezidenta Zemana. Týkali sa predovšetkým jeho zdravia, pričom web pripomína fámy o amputovanej nohe či onkologickom ochorení.