Úvod Z DOMOVA Najvyšší súd potvrdil Rostasovu vinu za citácie štúrovcov o židoch. Pokutu nezaplatí,...

Najvyšší súd potvrdil Rostasovu vinu za citácie štúrovcov o židoch. Pokutu nezaplatí, radšej pôjde do väzenia

Tibor Eliot Rostas prichádza na súd spolu s bývalým šéfom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom. (Foto: archív)

Na peňažný trest vo výške štyritisíc eur odsúdil šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Verdikt je právoplatný. Najvyšší súd zamietol odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a aj obžalovaného.

Odvolací súd sa zaoberal odvolaním oboch procesných strán voči verdiktu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z decembra roku 2019. Najvyšší súd pokladá prvotný rozsudok Špecializovaného trestného súdu za správny. Ak by Rostas peňažitý trest nezaplatil, išiel by na tri mesiace do väzenia.

Obžalovaný si rozsudok nevypočul, keďže ho nevpustili do súdnej siene z dôvodu, že si odmietol nasadiť ochranné rúško, rovnako ako bývalý minister spravodlivosti a šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý s Rostasom prišiel na pojednávanie.

Senát  rozhodol, že do súdnej siene môžu ísť len ľudia s rúškom na tvári. Rostasa v súdnej sieni zastupoval jeho advokát Ľubomír Hlbočan, ktorý si rúško nasadil, hoci Harabin ho viackrát upozorňoval, aby to neurobil.

„Žiadam, aby Najvyšší súd zrušil napadnutý rozsudok v plnom rozsahu. Žiadam, aby súd oslobodil Tibora Eliota Rostasa spod obžaloby,“ vyhlásil vo svojej záverečnej reči obhajca Hlbočan. Podľa jeho slov je prokurátor Tomáš Honz vo veci zaujatý. Advokát spochybnil vykonané znalecké dokazovanie.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku odsúdil Tibora Eliota Rostasa 16. decembra 2019. Dostal peňažný trest vo výške štyritisíc eur, prípadne náhradný trest odňatia slobody vo výmere troch mesiacov, keby sumu nezaplatil.

Podľa obžaloby v máji 2017 zverejnil Tibor Eliot Rostas v časopise článok s názvom Klin židov medzi Slovanmi, v ktorom uviedol citácie myšlienok osobností slovenskej histórie, predovšetkým štúrovcov, v ktorých vyjadrovali kritické postoje k židovskej komunite.

Podľa prokuratúry tým uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály a spáchal takýto čin verejne. Prokuratúra ďalej tvrdila, že verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu alebo pre ich náboženské vyznanie.

Zároveň podľa prokuratúry verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu a náboženské vyznanie. Ľubomír Hlbočan po opustení súdnej siene uviedol, že proti verdiktu podajú dovolanie. Jeho klient peňažitý trest nezaplatí a pôjde radšej na výkon trestu. Jeho konanie nepovažuje za trestné a Rostas je podľa Hlbočana obeť politického prenasledovania.