Úvod ZO ZAHRANIČIA Newyorskí zamestnanci protestovali proti povinnému očkovaniu

Newyorskí zamestnanci protestovali proti povinnému očkovaniu

Foto: archív

Niekoľko tisíc zamestnancov mesta New York, z ktorých väčšinu tvorili hasiči, protestovali proti rozhodnutiu tamojšej samosprávy, ktorá nariadila povinné očkovanie proti covidu všetkým zamestnancom verejného sektora vrátane policajtov a hasičov. Proti tomuto nariadeniu mesta podala žalobu najväčšia odborová organizácia v New Yorku zastupujúca policajtov.

Zamestnanci mesta odmietajúci očkovanie proti covidu kráčali centrom New Yorku cez Brooklynský most k mestskej radnici a v rukách mali transparenty s nápismi ako „Pýtame sa vás, či ste zaočkovaní, keď voláte na tiesňovú linku?“ či „Včera nenahraditeľní, dnes nezamestnaní“.

Povinné očkovanie sa bude týkať okolo 160.000 zamestnancov mesta New York, z ktorých podľa minulotýždňových údajov nie je zaočkovaných zhruba 46.000. Pre policajtov, hasičov či pracovníkov komunálnych služieb bude očkovanie povinné od 1. novembra.

V prípade nerešpektovania nariadenia im bude hroziť strata zamestnania. „Nezaočkovaní zamestnanci dostanú neplatené voľno dovtedy, kým svojmu nadriadenému neukážu potvrdenie o vakcinácii,“ uvádza sa vo vyhlásení kancelárie newyorského starostu Billa de Blasia s tým, že zamestnancom nebude stačiť potvrdenie o negatívnom výsledku testu na koronavírus.

Podľa oficiálnych údajov dostalo aspoň jednu dávku vakcíny 60 percent zo zhruba 17.000 zamestnancov hasičského zboru, čo je výrazne menej v porovnaní s 84-percentným priemerom medzi dospelými zaočkovanými Newyorčanmi. Mestskí zamestnanci dostanú k výplate aj 500-dolárovú odmenu v prípade, že sa zaočkujú do 29. októbra.

V osemmiliónovom New Yorku už skôr nariadili povinné očkovanie učiteľov verejných škôl aj zdravotníkov, v dôsledku čoho sa výrazne zvýšila zaočkovanosť tamojšej populácie. Potvrdenie o očkovaní vyžadujú úrady v tomto veľkomeste taktiež pri väčšine spoločenských aktivít v interiéroch, ako napríklad návštevách reštaurácií, divadiel, kín či posilňovní.