Úvod Z DOMOVA Najvyšší súd vrátil prípad Lorenza v kauze poškodenia Biľakovej busty na krajský...

Najvyšší súd vrátil prípad Lorenza v kauze poškodenia Biľakovej busty na krajský súd

Ľuboš Lorenz. (Foto: archív)

Najvyšší súd (NS) SR vyhovel dovolaniu výtvarníka Ľuboša Lorenza v kauze postriekania busty Vasiľa Biľaka červenou farbou. Prípadom sa musí opäť zaoberať Krajský súd v Prešove. Médiá o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Pôvodne dostal dvojmesačný podmienečný trest odňatia slobody s 18-mesačnou skúšobnou dobou.

„Najvyšší súd rozsudkom rozhodol, že uznesením Krajského súdu v Prešove zo 6. mája 2020 bol porušený zákon v neprospech obvineného Ľuboša Lorenza, predmetné uznesenie zrušil v časti týkajúcej sa obvineného Ľuboša Lorenza,” informovala hovorkyňa.

Pôvodne ho spolu s Petrom Kalmusom uznali za vinného z prečinu poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva. Okrem podmienečného trestu im bola uložená povinnosť nahradiť škodu vo výške 80 eur.

Biľakovi rok po smrti, 21. februára 2015, odhalili bustu v jeho rodnej obci Krajná Bystrá v okrese Svidník. Hneď na druhý deň po odhalení pamätníka ho aktivisti postriekali červenou farbou. K činu sa obžalovaní vtedy prihlásili ako aktivisti. Bustu Biľaka krátko po jej poškodení ukradol neznámy páchateľ.

Važanová priblížila, že Najvyšší súd zrušil aj „uznesenie Krajského súdu v Košiciach z 3. júna 2021 a rozsudok Okresného súdu Košice z 21. októbra 2020 vo výroku o upustení od súhrnného trestu a vo výroku o treste prepadnutia veci“. Ide o kauzu odstránenia symbolov kosáka a kladiva z pamätníka padlých sovietskych vojakov v centre Košíc, v ktorej súdy uznali Lorenza za vinného.