Úvod Z DOMOVA Najvyšší súd zrušil trest Rybaničovi. „Je suis Filip,“ reagoval Galko

Najvyšší súd zrušil trest Rybaničovi. „Je suis Filip,“ reagoval Galko

Filip Rybanič. (Foto: archív)

Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie o trojročnom podmienečnom treste pre Filipa Rybaniča, ktorý pôsobil ako asistent poslanca NR SR Jozefa Rajtára (v minulosti SaS, dnes Demokratická strana). Rybaniča v lete odsúdili za nahliadanie do účtov exministra vnútra Róberta Kaliňáka, ktorého sa dopustil ako zamestnanec Tatra banky.

Najvyšší súd vrátil prípad Krajskému súdu (KS) po tom čo uviedol, že ešte v konaní na okresnom súde vznikol „procesný nedostatok“ tým, že nebol dostatočne špecifikovaný skutok, pre ktorý ktorý bol Rybanič súdený.

Podľa predošlého rozhodnutia KS bol Rybaničovi vymeraný trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Asistent poslanca sa mal verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Kaliňákovi a podľa súdu by nesmel päť rokov pracovať v inštitúciách, kde sa oboznamuje s bankovým tajomstvom.

„Filipovi najvyšší súd zrušil trest. Je suis Filip Rybanič. Pravda zvíťazí,“ reagoval na správu na sociálnej sieti poslanec NR SR a bývalý minister obrany Ľubomír Galko. Podobne sa vyjadril ďalšia odídenkyňa zo SaS a členka Demokratickej strany Natália Blahová: „Najvyšší súd zrušil odsudzujúci rozsudok. Filip Rybanič odhalil Kaliňákove kšefty. Štát zlyhal no tento odvážny chalan sa nebál. Kočnerovcov pošleme do pekiel! Slušnosť zvíťazí!“