Úvod ZO ZAHRANIČIA Priepasť medzi bohatými a chudobnými dosiahla šokujúce rozmery, varuje Oxfam

Priepasť medzi bohatými a chudobnými dosiahla šokujúce rozmery, varuje Oxfam

Priepasť medzi chudobnými a bohatými sa neustále prehlbuje. Na fotografii dva odlišné svety vedľa seba v brazílskom meste Sao Paulo. (Foto: archív)

Dvetisícstopäťdesiattri svetových dolárových miliardárov malo v roku 2019 väčší majetok než 4,6 miliardy ľudí dokopy. Vo svojej správe to uviedla charitatívna organizácia Oxfam, podľa ktorej sa globálna ekonomická nerovnosť vymkla kontrole. Krízu podľa Oxfamu umocňujú „sexistické“ ekonomiky; 22 najbohatších mužov toho vlastní viac, než všetky ženy v Afrike.

Za poslednú dekádu sa počet svetových miliardárov zdvojnásobil a percento najbohatších ľudí má dvakrát väčší majetok ako zvyšok ľudstva dohromady. Vo svojej správe zverejnenej pred každoročným zasadnutím Svetového ekonomického fóra v Davose to uvádza mimovládna charitatívna organizácia Oxfam, ktorá bojuje proti chudobe vo svete.

Podľa organizácie je „šokujúce”, ako je globálna nerovnosť rozsiahla a zakorenená. „Naše rozbité ekonomiky plnia vrecká miliardárov a veľkých firiem na úkor obyčajných ľudí,“ uviedol generálny riaditeľ indickej pobočky Oxfamu Amitabh Behar.

Nárast priepasti medzi bohatými a chudobnými podľa neho spôsobili vlády, ktoré teraz musia prísť s riešením. „Musia zabezpečiť, aby korporácie a bohatí ľudia platili spravodlivú daň a zvýšiť investície do verejných služieb a infraštruktúry. Musia tiež schváliť zákony, aby sa vysporiadali s obrovským množstvom práce v rámci zdravotnej či sociálnej starostlivosti, ktorú vykonávajú ženy,“ povedal Behar.

Ženy totiž podľa správy Oxfamu tvoria globálne až dve tretiny pracovnej sily v najrôznejších opatrovateľských zamestnaniach. Tieto povolania, ako napríklad zdravotné sestry, sú však často mizerne platené, čo prispieva k tomu, že globálna nerovnosť ohrozuje najmä ženy.

„Ženy a dievčatá patrí medzi ľudí, ktorí majú zo súčasného ekonomického systému najmenší úžitok. Každý deň vykonávajú 12,5 miliardy hodín neplatenej starostlivosti, čo predstavuje ročný prínos globálnej ekonomike v hodnote minimálne 10,8 bilióna dolárov. Prežívajú miliardy hodín varením, upratovaním a starostlivosťou o deti a starších ľudí. Táto neplatená opatrovateľská práca je skrytým motorom našej spoločnosti, „myslí si Behar.

Foto: archív

Hodnota majetku troch najbohatších ľudí na svete sa podľa údajov agentúry Bloomberg v uplynulých desiatich rokoch vyšplhala na 231 miliárd dolárov. Najviac svoje imanie zväčšil piaty najbohatší muž planéty, šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg.

Vlani získal ďalších šesť miliárd dolárov. Súboj o najvyššiu priečku v rebríčku Bloomberg Billionaires Index teraz zvádzajú šéf Amazonu Jeff Bezos so zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom, ktorí obaja disponujú čiastkou 116 miliárd dolárov.

K zavedeniu „progresívneho zdanenia“ bohatých, ktoré by mohlo zmierniť ekonomickú nerovnosť, vyzvala tento mesiac svetové vlády tiež šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová.