Úvod ZO ZAHRANIČIA Napriek vysokej zaočkovanosti sa Izrael môže opäť ocitnúť v lockdowne, tvrdí vláda

Napriek vysokej zaočkovanosti sa Izrael môže opäť ocitnúť v lockdowne, tvrdí vláda

Foto: archív

Koordinátor vlády pre boj proti pandémii COVID-19 Nachman Aš uviedol, že koncom augusta môže prísť v Izraeli napriek vysokej zaočkovanosti obyvateľstva k ďalšiemu lockdownu. Súvisí to so stúpajúcim počtom nakazených koronavírusom a šírením nebezpečnejšieho variantu delta.

„V súčasnosti by som lockdown nezavádzal, ale počkal by som, či zaberie tretia dávka vakcíny a ďalšie kroky. O dva či tri týždne budeme musieť spraviť iné rozhodnutie,“ vyhlásil Aš. Dodal, že verí v to, že prijaté opatrenia vlády vrátane dodatočnej tretej dávky očkovacej látky, ktorá má pre ľudí nad 60 rokov zaistiť lepšiu ochranu pred nákazou, či ďalšie kroky budú účinné.

Izraelský premiér Naftali Bennett apeloval na ľudí starších ako 60 rokov, ktorí zatiaľ nedostali tretiu dávku vakcíny, aby boli v nasledujúcich týždňoch mimoriadne opatrní. „Nechodievajte na preplnené miesta. Nestretávajte sa s ľuďmi, ktorí by mohli byť potvrdenými prípadmi nákazy. Ak sa stretnete so svojimi vnúčatami, nech je to vonku a s rúškami. Musíme vydržať tieto dva týždne, kým nebudete zaočkovaní,“ zdôraznil.

Riziko nákazy je podľa Bennetta šesťnásobne vyššie u ľudí, ktorí treťou dávkou ešte neboli zaočkovaní, v porovnaní s tými, čo podpornú dávku vakcínu dostali pred piatimi a viac dňami. Pravicový líder krajiny okrem iného označil za jednu z príčin nárastu počtu nakazených pochod gay pride, ktorý sa konal koncom júna v Tel Avive.

„Nevhodné správanie v Tel Avive spustilo rýchle šírenie vírusu,“ povedal Bennett v tamojšom parlamente. Minister zdravotníctva Nican Horovic premiérove vyjadrenia na socálnej sieti odsúdil ako zmes „ignorácie, populizmu, frustrácie a nenávisti“.

Údaje izraelského rezortu zdravotníctva ukazujú, že účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech od začiatku júna výrazne poklesla – zabránila nakazeniu sa len v 39 percentách prípadov a vážnemu priebehu ochorenia v 91 percentách prípadov.

Niektorí výskumníci však tieto údaje kritizovali s tým, že dáta neboli zozbierané vedeckým spôsobom. Za posledné tri dni hlásili v Izraeli viac ako 3000 prípadov nákazy denne. V súčasnosti je v krajine 250 ľudí s vážnym priebehom covidu, uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Izrael s účinnosťou od nedele 8. augusta sprísňuje viacero protipandmických opatrení. Znovu sa zavedie covid pas pre mnohé športové, zábavné či kultúrne aktivity (od 20. augusta bude povinný aj pre deti mladšie ako 12 rokov) a rúška budú povinné na všetkých vonkajších akciách.

Okrem toho bude 50 percent štátnych úradníkov pracovať z domu. To isté žiada izraelská vláda aj od súkromného sektora sektor. Vláda chce sprísniť i kritériá návratu do krajiny zo zahraničia bez ohľadu na to, či ide o zaočkovaných alebo nezaočkovaných ľudí.