Úvod Z DOMOVA Nasadíme naše stíhačky F-16 pri ruských hraniciach? Naď to pripúšťa

Nasadíme naše stíhačky F-16 pri ruských hraniciach? Naď to pripúšťa

Jaroslav Naď. (Foto: archív)

Stíhacie lietadlá F-16 vo výzbroji slovenských ozbrojených síl by mohli byť nasadené aj v zahraničí. Použité by mohli byť napríklad na ochranu vzdušného priestoru iných krajín NATO. Pripúšťa to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že napríklad aj Česi a Maďari bežne chránia vzdušný priestor pobaltských krajín, susediacich s Ruskom.

„Je to úplne štandardné. Ak budeme mať túto spôsobilosť, tak by sme ju používali aj v zahraničí. Myslím si, že aj s tým sa rátalo, keď sa tieto typy stíhačiek kupovali,“ vyhlásil Naď. Styčný dôstojník pre projekt F-16 Tomáš Novotný hovorí, že základná úloha stíhačiek bude zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky.

Podľa neho by 14 nových stíhačiek F-16 mohlo stačiť. “Pri objednávaní toho počtu sa myslelo aj na to, že by SR napríklad prispela dvojicou či štvoricou lietadiel na obmedzený čas, tak, ako to robia niektoré ostatné štáty NATO, ako príspevok k ochrane vzdušného priestoru tých krajín, ktoré svoje letectvo nemajú,“ uviedol.

Ide napríklad o pobaltské štáty, Slovinsko či Island. „Skrátka, sú to krajiny, v ktorých sa kontingenty ostatných členských krajín NATO striedajú, aby im chránili vzdušný priestor,“ dodal Novotný.

Ministerstvo obrany dohodlo nákup nových stíhacích lietadiel v lete 2018. Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 stíhačkami F-16 C/D Block 70. Ich dodanie je naplánované do roka 2024. Základná zmluva bola podpísaná na sumu približne 1,6 miliardy eur. Prvých sedem stíhačiek by malo na Slovensko priletieť v roku 2023.