Úvod ZO ZAHRANIČIA Nástup novej vlády a pád Netanjahua oslavovali v uliciach tisíce ľudí

Nástup novej vlády a pád Netanjahua oslavovali v uliciach tisíce ľudí

Foto: archív

Tisíce Izraelčanov vyšli do ulíc Jeruzalema a Tel Avivu, aby oslávili nástup novej vlády premiéra Nafraliho Bennetta, ktorá krátko predtým zložila prísahu po hlasovaní o dôvere v parlamente. Novému premiérovi medzi prvými zagratulovali americký prezident Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Rozradostení stúpenci novej vlády, ktorej nástup znamená aj koniec dvanásť rokov trvajúceho vládnutia Benjamina Netanjahua, sa zhromaždili pred jeruzalemským sídlom parlamentu a v centre druhého najväčšieho mesta Tel Aviv.

Mnohí z nich prejavovali svoju radosť nadšenými pokrikmi a tlieskaním. Niektorí z nich niesli transparenty a nápisom „Zbohom Bibi“, čo je prezývka Benjamina Netanjahua. Jeden z účastníkov osláv pre agentúru AFP priznal, že má z nástupu krehkej rôznorodej koalície zloženej z ôsmich strán zmiešané pocity. Vyjadril však presvedčenie, že zmena vládnej garnitúry je potrebná.

Bývalý premiér Benjamin Netanjahu pred poslancami izraelského parlamentu vyhlásil, že sa novú vládu pokúsi z pozície opozičného lídra zvrhnúť. „Budem sa spolu s vami snažiť o to, aby sme zvrhli túto zlú, nebezpečnú, ľavicovú vládu,“ povedal Netanjahu v prejave v Knesete poslancom svojej strany Likud. Dodal, že sa tak stane „skôr, než si myslíte“.

Bennett sa vo svojom prejave vyslovil proti obnoveniu jadrovej dohody s Iránom, ktoré by podľa jeho slov bolo chybou. Uviedol pritom, že Izrael, je pripravený proti Iránu zasiahnuť a nedovolí, aby sa vyzbrojil jadrovými zbraňami.

Izrael sa podľa jeho slov na prípadnej obnovenej dohode podieľať nebude a naďalej si zachová možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako v tejto veci konať. Bennett zároveň uviedol, že Izrael sa pod jeho vedením bude snažiť o zlepšovanie vzťahov s arabskými krajinami.