Úvod ZO ZAHRANIČIA Navaľného prepustili z nemocnice. Ruskí odborníci otravu novičokom spochybňujú

Navaľného prepustili z nemocnice. Ruskí odborníci otravu novičokom spochybňujú

Alexej Navaľnyj po prepustení z berlínskej nemocnice. (Foto: archív)

Ruského opozičného blogera a politika Alexeja Navaľného prepustili z nemocnice Charité v nemeckej metropole Berlín, kde sa zotavoval z komplikácií po údajnom pokuse o jeho otravu.

Navaľného prepustili z nemocnice v utorok po 32 dňoch. „Na základe pokroku a aktuálneho stavu pacienta si ošetrujúci lekári myslia, že úplné zotavenie je možné,“ uviedla vo vyhlásení nemocnica.

Navaľnyj bol hospitalizovaný v nemocnici Charité od 22. augusta. Letecky ho tam previezli zo sibírskeho mesta Omsk, kde ho prijali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemecká vláda oznámila, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle od seba potvrdili zistenia nemeckých expertov, ktorí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že Navaľnyj mal byť otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.

Ruskí lekári a ďalší odborníci Navaľného otravu novičokom spochybnili. Medzi nimi aj Leonid Rink, jeden z vedcov pracujúcich na vývoji novičoku. Agentúre RIA Novosti okrem iného povedal, že ak by na otravu Navaľného použili novičok, opozičný líder by bol okamžite zomrel.