Úvod ZO ZAHRANIČIA Niekoľko krajín EÚ vrátane SR neuznáva Lukašenka za prezidenta

Niekoľko krajín EÚ vrátane SR neuznáva Lukašenka za prezidenta

Alexandr Lukašenko počas slávnostnej inaugurácie. (Foto: archív)

V minskom Paláci nezávislosti sa uskutočnila inaugurácia Alexandra Lukašenka za hlavu štátu na šieste obdobie po sebe. Šlo o vopred neavizovaný slávnostný akt. Lukašenka ako legitímneho prezidenta Bieloruskej republiky napriek tomu neuznáva viacero krajín EÚ. Toto stanovisko oznámili Lotyšsko, Litva, Estónsko, Nemecko, Česko, Slovensko a Poľsko.

Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „berie na vedomie dnešné udalosti v Bielorusku“, ale „prezidenta zvoleného v nedemokratických voľbách nemožno považovať za legálne vykonávajúceho úrad bez ohľadu na to, či je jeho prísaha tajná alebo oficiálna“.

Kremeľ považuje postup použitý pri Lukašenkovej inaugurácii za vnútornú záležitosť Bieloruska, povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ako pokračoval, že Lukašenkovu inauguráciu by „radšej nijako nekomentoval, pretože ide o absolútne zvrchované vnútorné rozhodnutie bieloruského vedenia a ak takéto rozhodnutie urobí, znamená to, že bolo považované za vhodné“.

V odpovediach na otázky, či Kremeľ vedel, že Lukašenkova inaugurácia sa uskutoční v stredu a či na ňu dostal pozvanie aj ruský prezident Vladimir Putin, Peskov uviedol, že podľa jeho informácií „protokol neráta s prítomnosťou zahraničných lídrov na inaugurácii prezidenta“.

Peskov dodal, že Rusko nateraz nemá v pláne blahoželať Lukašenkovi k uvedeniu do funkcie prezidenta. Ako informovala rozhlasová stanica Euroradio, ruský veľvyslanec v Bielorusku Dmitrij Mezencev na Lukašenkovu inauguráciu nebol pozvaný.

Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, v prezidentských voľbách z 9. augusta podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavnú súperku a súčasnú líderku opozície Sviatlanu Cichanovskú podporilo desať percent voličov. Volebná účasť dosiahla 84,3 percenta.

Podľa slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka je inaugurácia Alexandra Lukašenka bodkou za augustovými „zmanipulovanými voľbami“ v Bielorusku. Pre Slovensko sa tak stáva nelegitímnym lídrom, vyhlásil Korčok.

Na jeho slová zareagoval predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. Vo svojom vyhlásení nazval Korčoka vlastizradcom a “užitočným hlupákom súčasného režimu”. Vyzval ho, aby hovoril za seba, nie za všetkých Slovákov. “A legitímnemu bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi odkazujem: Blahoželám, pán prezident. Obnovte čím skôr poriadok v celom bieloruskom štáte!” dodal Švec.