Úvod ZO ZAHRANIČIA Navaľného život vo väzení je v ohrození, dramatizujú jeho spolupracovníci

Navaľného život vo väzení je v ohrození, dramatizujú jeho spolupracovníci

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Zdravotný stav Alexeja Navaľného, ruského opozičného blogera a aktivistu, ktorý si odpykáva nepodmienečný trest v nápravnom zariadení č. 2 (IK-2) v meste Pokrov vo Vladimirskej oblasti, sa podľa jeho právnikov vo väzení zhoršuje. Ako informovali médiá, žiadajú okamžitý prístup k svojmu klientovi.

Navaľnyj sa mal začať sťažovať na silné bolesti chrbta, pričom mu znecitlivela noha. Štyridsaťštyriročného Navaľného vyšetril neurológ a predpísal mu len bežný ibuprofén, posťažovala sa jeho právna zástupkyňa Oľga Michajlovová.

Ako dodala vedenie väznice jej neumožnilo stretnutie s Navaľným. „Nevieme, kde sa Alexej nachádza a prečo ho skrývajú pred jeho právnikmi“ napísal na sociálnej sieti Navaľného spolupracovník Leonid Volkov. Podľa Marije Pevčichovovej, ktorá vedie investigatívny tím v Navaľného nadácii FBK, je väznený aktivista v ohrození života.

„Myslíme si, že Navaľného život je v ohrození a vyžadujeme, aby bol jeho právnikom okamžite umožnený prístup k nemu,“ napísala Pevčichovová na sociálnej sieti. Ruská Federálna služba pre výkon trestu vo Vladimirskej oblasti po intervenciách právnikov oznámila, že zdravotníci skontrolovali Navaľného zdravotný stav. Ten bol na základe výsledkov prehliadky označený za stabilný a uspokojivý.