Úvod ZO ZAHRANIČIA Navaľnyj navrhol Západu uvaliť sankcie na ruských novinárov

Navaľnyj navrhol Západu uvaliť sankcie na ruských novinárov

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj vo svojom príspevku zverejnenom na sociálnych sieťach kritizoval spôsob, akým ruské federálne televízie informujú o násilí spáchanom na civilistoch v ukrajinskom meste Buča.

Kyjev a Západ zo zodpovednosti za násilnosti v Buči vinia Rusko. Moskva však tieto obvinenia rozhodne odmieta a tvrdí, že ide o provokáciu a že fotografie a videá z Buče sú falzifikáty.

Navaľnyj na sociálnej sieti napísal, že o tragédii v Buči sa dozvedel zo správ na Prvom kanáli ruskej televízie. „Neviete si predstaviť obludnosť lží na federálnych kanáloch,“ napísal. Dodal, že takéto klamstvá dokážu byť presvedčivé pre tých, ktorí nemajú prístup k iným zdrojom informácií.

Ruské médiá podľa neho „vytvárajú verejnú mienku, ktorá Putinovi nielenže dovoľuje páchať vojnové zločiny, ale ich od neho aj vyžaduje“. Navaľnyj vyzval, aby sa s “vojnovým štváčom” pristupovalo ako k vojnovým zločincom. Vyzval uvaliť sankcie na všetkých – „od šéfredaktorov cez moderátorov talkšou až po redaktorov spravodajstva“.