Úvod ZO ZAHRANIČIA V Buči začali s exhumáciou tiel. Rusko: Údajné dôkazy o zločinoch sa...

V Buči začali s exhumáciou tiel. Rusko: Údajné dôkazy o zločinoch sa objavili až po príchode tajnej služby SBU

Foto: archív

Ukrajinskí vyšetrovatelia započali exhumáciu tiel z masového hrobu v meste Buča v Kyjevskej oblasti, čím malo začať vyšetrovanie údajných vojnových zločinov ruských vojenských jednotiek, ktoré sa nedávno stiahli z tejto oblasti. Do vyšetrovania je zapojená aj EÚ, s ktorou má ukrajinská strana koordinovať svoje kroky.

Podľa tvrdenia ukrajinských úradov bolo v hrobe v Buči celkovo uložených približne 67 tiel. Mŕtve telá začali za asistencie televíznych kamier a objektívov fotoaparátov exhumovať v blízkosti pravoslávneho chrámu. Jeden z členov vyšetrovacieho tímu mal na sebe vestu s nápisom „prokurátor pre vojnové zločiny“.

Telesné pozostatky vytiahnuté z masového hrobu vyšetrovatelia ukladali na zem, kde ich ďalej skúmali a podrobovali potrebným úkonom. Telá boli ukladané do čiernych plastových vriec.

Moskva kategoricky popiera, že by na Ukrajine útočila na civilné ciele a tvrdí, že zábery z Buče boli zinscenované s cieľom mariť mierové rokovania. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmietol akékoľvek obvinenia z toho, že ruské sily sú zodpovedné za zabíjanie civilistov v Buči.

Spochybnil pravosť záberov, ktoré zachytávajú telá mŕtvych civilistov. „Kategoricky odmietame všetky tieto obvinenia,“ uviedol Peskov, podľa ktorého treba k vyhláseniam zo strany Ukrajiny pristupovať s pochybnosťami.

Hovorca Kremľa na svojom mediálnom brífingu upozornil, že fakty a chronológia udalostí v Buči nesedia s ukrajinskou verziou a vyzval západných lídrov, aby sa neponáhľali s vynášaním súdov.

Na zverejnené videozáznamy a fotografie reagovalo aj Ministerstvo obrany Ruskej federácie. V oficiálnom verejnom vyhlásení ich označilo za falzifikát a provokáciu, pričom poukázalo na fakt, že všetky ruské jednotky sa z mesta stiahli 30. marca – deň po rusko-ukrajinských rokovaniach.

Ministerstvo okrem toho upriamilo pozornosť na skutočnosť, že 31. marca starosta Buče Anatolij Fedoruk potvrdil, že v meste nie je už jediný vojak ruskej armády. O zastrelených miestnych obyvateľoch nič nehovoril.

Rezort obrany pokračoval, že údajné dôkazy o zločinoch sa objavili až o štyri dni neskôr, keď do mesta prišli dôstojníci ukrajinskej tajnej služby SBU a zástupcovia ukrajinských médií. Telá zachytené na zverejnených záznamoch podľa ministerstva nemajú charakteristické kadaverózne škvrny, v ranách obetí nie je nezrazená krv.

Ministerstvo obrany RF preto tvrdí, že po falošných správach o obetiach útoku na nemocnicu v Mariupole, ide o ďalšie “fake news z produkcie kyjevského režimu, určené pre západné médiá”.