Úvod ZO ZAHRANIČIA Nečajev: Na spustenie plynovodu Nord Stream 2 je potrebná iba politická vôľa...

Nečajev: Na spustenie plynovodu Nord Stream 2 je potrebná iba politická vôľa v Berlíne

Foto: archív

Rusko sa zastavením dodávok do Nemecka cez Nord Stream 1 (Severný prúd 1) snaží Berlín motivovať, aby otvoril dokončený plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2), ktorý sa na základe rozhodnutia Nemecka vo februári tesne pred ruským útokom na Ukrajinu nesprevádzkoval pre zastavenie povoľovacieho konania.

Ruský veľvyslanec v Berlíne Sergej Nečajev ponúkol Nemecku, že vzhľadom na údajne technicky nevyhovujúci stav plynovodu Nord Stream 1 by sa dodávky mohli realizovať cez Nord Stream 2. Plynovod „je pripravený na použitie, je naplnený plynom, plní všetky požiadavky a hotové sú aj technické previerky“, uviedol Nečajev v rozhovore pre ruský denník Izvestija.

Na jeho spustenie je podľa veľvyslanca potrebná iba politická vôľa v Berlíne. Nečajev tiež za aktuálnych podmienok vylúčil obnovenie dodávok cez Nord Stream 1. Ruský koncern Gazprom dodávky cez plynovod už úplne zastavil. Svoje rozhodnutie zdôvodnil technickými problémami, ktoré sa podľa neho pre sankcie nedajú odstrániť.

Aj ruský prezident Vladimir Putin už spomínal spustenie plynovodu Nord Stream 2 ako náhradu za Nord Stream 1. Nemecká vláda však považuje zastavenie dodávok cez Nord Stream 1 za nátlakovú hru Moskvy na dosiahnutie jej politických cieľov, medzi ktoré patrí spustenie plynovodu Nord Stream 2 a zmiernenie sankcií prijatých pre ukrajinský konflikt.