Úvod Z DOMOVA Matovič: Kúpa Slovenských elektrární je jedno z krajných riešení krízy

Matovič: Kúpa Slovenských elektrární je jedno z krajných riešení krízy

Foto: archív

Kúpa podielu v Slovenských elektrárňach (SE) je jednou z krajných možností riešenia energetickej krízy v SR. Pre TV Markíza to povedal minister financií SR Igor Matovič v diskusii s poslancom Národnej rady SR za SaS Mariánom Viskupičom.

„Jedno z riešení je, že sa skúsime dohodnúť so súčasnými akcionármi na tom, že by sme odkúpili podiel v Slovenských elektrárňach. Vieme, že svojho času Dzurinda s Miklošom predali trestuhodne tento podiel, a Fico ho pred desiatimi rokmi mohol naspäť odkúpiť. Trestuhodne však nevyužil predkupné právo a dnes všetci ľudia na to doplácajú,“ povedal Matovič.

Minister financií však nevie, koľko by stálo odkúpenie súkromného podielu v SE. „Na stanovenie ceny sú audítorské spoločnosti, ktoré by podiel oceňovali,“ povedal. Odkúpenie podielu v SE je podľa neho jedno z riešení, avšak krajné.

Najpravdepodobnejšie riešenie krízy, o ktorom sa uvažuje aj v EÚ, podľa neho je, že by sa obmedzili zisky výrobcov elektriny z atómových zdrojov, lebo cena uránu ako vstupnej suroviny na výrobu elektriny v atómových elektrárňach doposiaľ vzrástla len minimálne.

SE podľa Matoviča v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice produkujú jednu megawatthodinu (MWh) za 38 eur, na trhu však jedna MWh stojí 520 eur a dokonca pred týždňom bola na úrovni tisíc eur.

„Odkúpenie by nám umožňovalo mať podobnú politiku, ako má Francúzsko, že vie garantovať asi 80 percent spotreby za štátom garantovanú cenu okolo 42 eur za MWh. Občania by mali garantované ceny elektriny možno na desať rokov, zároveň by však bolo možné garantovať férové ceny elektriny aj podnikateľskému priestoru.

Dnes sa zisk za elektrinu vyvezie do zahraničia a na konci sú Slováci chudobní príbuzní,“ poznamenal Matovič. Kúpa podielu v SR podľa Viskupičových slov asi nie je reálna. „To, že SE nie sú štátne, sa javí, že bola chyba. S tým sa asi súhlasiť dá, ale robme veci reálne, ktoré dávajú zmysel a vieme ich urobiť.

Dnes štát v nijakom prípade pri daných deficitoch rozpočtu a pri danom vývoji, aj budúcom, a hroziacich deficitoch nemá nijaký priestor, aby naspäť kupoval elektrárne,“ myslí si Viskupič. „Dnes rozprávať o kúpe elektrární, keď sme túto krajinu zadlžili o asi 16 miliárd eur, je možno zmysluplné, ale nedáva to zmysel, lebo na to nemáme peniaze.

Riešme napríklad, keby bolo najhoršie, tzv. núdzový stav, keď by štát určitou formou znárodnil produkciu, ktorá je vyrobená na Slovensku a zabezpečilo sa ňou zásobovanie obyvateľstva alebo podnikov. Predtým však treba hľadať celoeurópske riešenia,“ dodal poslanec za SaS.