Úvod ZO ZAHRANIČIA Nech si utekajú, komentoval Lukašenko Rusov, snažiacich sa vyhnúť mobilizácii

Nech si utekajú, komentoval Lukašenko Rusov, snažiacich sa vyhnúť mobilizácii

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v ruskej armáde v rámci čiastočnej mobilizácie. „Nech si utekajú,“ povedal Vladimirovi Putinovi počas stretnutia v juhoruskom Soči. Správu priniesol portál britskej televízie Sky News.

Pozri, Rusko má mobilizačnú základňu 25 miliónov ľudí. Dobre, povedzme, že ušlo 30.000 alebo dokonca 50.000. Ale boli by to naši ľudia, keby ostali? Nech si utekajú!“ povedal Lukašenko ruskému prezidentovi v Soči na pobreží Čierneho mora.

„Neviem, ako sa cítiš, ale mňa nijako zvlášť netrápilo, keď v roku 2020 odišlo z Bieloruska niekoľko tisíc ľudí. Teraz nás prosia, aby sme ich vzali späť. Väčšina z nich prosí: Vezmite nás späť! A títo ľudia sa tiež vrátia do Ruska,“ pokračoval Lukašenko.

„Jediné, čo treba spraviť, je rozhodnúť, čo s nimi: buď im dovoliť vrátiť sa, alebo nechať ich spoliehať sa na vlastné možnosti,“ doplnil bieloruský prezident. „Nemôžu sa takto správať. Celkovo vzaté, tu je možné dosiahnuť dohodu namiesto úteku do Európy alebo do USA, ako to bolo počas boľševickej revolúcie a po nej. Je iná situácia,“ uzavrel Lukašenko.