Úvod ZO ZAHRANIČIA Štyri ukrajinské oblasti rozhodli v referendách o pripojení k Rusku

Štyri ukrajinské oblasti rozhodli v referendách o pripojení k Rusku

Foto: archív

Predstavitelia samosprávy v Záporožskej a Chersonskej oblasti na Ukrajine po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v referende rozhodli o pripojení oboch oblastí k územiu Ruskej federácie. Podľa úradov v Záporožskej oblasti sa po sčítaní všetkých hlasov za pripojenie k Rusku vyslovilo 93,11 percenta hlasujúcich. V Chersonskej oblasti to bolo 87,05 percenta.

Úrady v Luhanskej ľudovej republike oznámili, že po sčítaní všetkých hlasov sa za pripojenie k Rusku vyslovilo viac ako 98 percent hlasujúcich. Rovnaký výsledok zaznamenali v Doneckej ľudovej republike. Úrady však upozorňujú, že ide o predbežné výsledky.

Referendá sa konali počas piatich dní v štyroch ukrajinských regiónoch – v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe a v Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Tieto oblasti tvoria asi pätnásť percent ukrajinského územia.

Podľa predstaviteľov republík a regiónov pripojenie k Rusku zabezpečí ich územia a obnoví historickú spravodlivosť. Rozhodnutie vnímajú ako mimoriadne potrebné v kontexte neustálych teroristických činov zo strany nacionalistických orgánov Ukrajiny a členov NATO, ktorí dodávajú zbrane na zabíjanie civilistov.

Ako uviedla predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, Rada federácie by mala posudzovať žiadosti nových oblastí o pripojení k Rusku už 4. októbra. Krajiny Západu už dopredu avizovali, že výsledky referend neuznajú.