Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemcom zdražie zemný plyn, DPH sa vracia na pôvodnú výšku

Nemcom zdražie zemný plyn, DPH sa vracia na pôvodnú výšku

Foto: archív

Nemeckí spotrebitelia čelia vyšším cenám zemného plynu, keďže koncom marca vypršalo dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty na túto položku. Vláda v Berlíne v októbri 2022 túto daň na plyn znížila z vtedajších 19 percent na 7 percent, aby zmiernila negatívne dôsledky protiruských sankcií prijaté po začiatku vojny na Ukrajine, ktoré spôsobili zvýšenie cien plynu pre domácnosti.

Ich účty za kúrenie tak klesli. „Štát nesmie ťažiť z toho, že život sa ľuďom predražuje,“ povedal vtedy minister financií Christian Lindner. Zníženie dane bolo od začiatku limitované a malo vypršať koncom marca.

Parlament však odobril zákon požadujúci, aby sa daňová úľava skončila už vo februári. Nakoniec však bol opäť odsúhlasený pôvodný termín 31. marca 2024 po rokovaní parlamentného sprostredkovateľského výboru medzi dvoma komorami nemeckého parlamentu, Bundestagom a Bundesratom.

Podľa výpočtov spotrebiteľského webu Check24 po vrátení dane z pridanej hodnoty na úroveň devätnástich percent zaplatí domácnosť so spotrebou päťtisíc kilowatthodín za plyn o päťdesiatdva eur viac