Úvod ZO ZAHRANIČIA Výrobný sektor v Rusku v marci rástol najrýchlejším tempom za 18 rokov

Výrobný sektor v Rusku v marci rástol najrýchlejším tempom za 18 rokov

Foto: archív

Aktivita v ruskom výrobnom sektore v marci 2024 rástla a najrýchlejšie za osemnásť rokov. Exportné objednávky sa pritom zvýšili prvýkrát za päť mesiacov. Ukázali to výsledky prieskumu spoločnosti S&P Global.

Podľa prieskumu index nákupných manažérov pre ruský výrobný sektor v marci 2024 stúpol na 55,7 bodu z februárových 54,7 bodu. Posunul sa tak vyššie nad zlomovú hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu, a dosiahol najväčšiu hodnotu od augusta 2006.

Oživenie tohto sektora od prvých mesiacov vojny na Ukrajine v roku 2022 do značnej miery záviselo od domáceho dopytu, pretože Západ zaviedol sankcie proti Ruskej federácii. Moskva vynakladá mimoriadne veľké prostriedky na výrobu a investuje do obranného sektora, aby zvýšila jeho produkciu.

Obranný priemysel už vo februári zabezpečil väčšie zrýchlenie rastu priemyselnej výroby, ako sa predpokladalo. Najnovší prieskum ukázal, že nové exportné objednávky v Rusku sa v marci zvýšili, prvýkrát od vlaňajšieho októbra.

Podľa S&P za väčším dopytom zahraničných klientov je expanzia na nové exportné trhy a získavanie nových klientov, čo má vplyv aj na zamestnanosť. Ruské firmy tak v marci zvýšili zamestnanosť najstrmšie od novembra 2000 a vykázali výrazný nárast nákupu vstupných surovín v snahe o obnovu zásob.

Dodávky aj v marci však klesli, pričom hlavnými príčinami boli problémy s logistikou a pomalšie dodávky prostredníctvom železničnej dopravy. Tento relatívny výkyv však nezabránil tomu, aby firmy nezaznamenali najväčší nárast dôvery za päť rokov, čo sa týka očakávanej produkcie.