Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecká armáda sa podľa Scholza musí stať najlepšie vyzbrojenou v Európe

Nemecká armáda sa podľa Scholza musí stať najlepšie vyzbrojenou v Európe

Foto: archív

Nemecko je pripravené prevziať vedúcu rolu v otázke zaistenia bezpečnosti Európy. Na konferencii nemeckej armády vyhlásil kancelár Olaf Scholz, ktorý prisľúbil, že tamojšie ozbrojené sily budú „najlepšie vyzbrojenými“ v Európe.

Scholz povedal, že pre Severoatlantickú alianciu predstavuje Rusko prezidenta Vladimira Putina v súčasnosti „najväčšiu hrozbu“ a Európa musí byť pripravená tejto výzve čeliť. Apeloval tiež na to, že Európa musí prevziať v rámci NATO omnoho viac zodpovednosti.

„Ako najľudnatejšia krajina s najväčšou ekonomickou silou a ako krajina v strede európskeho kontinentu sa naša armáda musí stať základným kameňom konvenčnej obrany v Európe, najlepšie vybavenou silou v Európe,“ zdôraznil šéf nemeckej vlády.

Scholz poznamenal, že nemecká armáda dlhý čas plnila množstvo rozličných úloh ako napríklad „vŕtanie studní, zabezpečovanie humanitárnej pomoci, zastavovanie záplav či pomoc pri očkovaní počas pandémie“ covidu. „Toto však nie je vašou hlavnou misiou,“ povedal. „Hlavnou úlohou Bundeswehru je bojovať za obranu slobody v Európe,“ vyhlásil.

Krátko po začiatku vojenskej operácie na Ukrajine avizoval Scholz založenie 100-miliardový fond na posilnenie nemeckej obrany. Nemecko tiež navýši výdavky na obranu na dve percentá svojho HDP, na čo už roky tlačili jeho partneri v NATO.