Úvod ZO ZAHRANIČIA Samospráva v Donbase obviňuje Kyjev z vrážd úradníkov

Samospráva v Donbase obviňuje Kyjev z vrážd úradníkov

Foto: archív

Pri útokoch v Donbase podľa predstaviteľov tamojšej ruskej samosprávy zahynuli najmenej štyria tamojší úradníci. Samospráva obvinila Kyjev, že “vedie kampaň terorizmu a krvavých zločinov“ za frontovou líniou na území kontrolovanom Ruskom.

V Luhansku pri bombovom útoku zomreli vo svojich kanceláriách generálny prokurátor samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Sergej Gorenko a jeho námestníčka Jekaterina Steglenková. Na sociálnej sieti to potvrdil najvyšší predstaviteľ LĽR Leonid Pasečnik.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak na sociálnej sieti pripísal ich smrť buď organizovanému zločinu, alebo možnej čistke, v snahe zbaviť sa svedkov „vojnových zločinov“. Ukrajina už dávnejšie uviedla, že sa zameria na spolupracovníkov okupantov.

Ruská samospráva oznámila, že v noci boli pri „dvojnásobnej vražde“ zabití Oleg Bojko, zástupca vedúceho správy prístavného mesta Berďansk, a jeho manželka Ľudmila, ktorá viedla komisiu pripravujúcu referendum o pripojení Záporožskej oblasti k Rusku.

Šéf proruskej správy Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij vo vyhlásení adresovanom Kyjevu uviedol, že páchatelia sú „podlí zbabelci s krvou nevinných ľudí na vašich rukách“. Tretí atak prostredníctvom rakiet na sídlo samosprávy v Chersone zabil najmenej jednu osobu a zranil niekoľkých úradníkov.