Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemeckí klimatickí aktivisti: Už sa nebudeme lepiť k ceste

Nemeckí klimatickí aktivisti: Už sa nebudeme lepiť k ceste

Foto: archív

Nemeckí klimatickí aktivisti zo skupiny Posledná generácia oznámili, že sa počas protestov už nebudú lepiť k vozovke. „Odteraz budeme protestovať inou formou, ale naďalej to nebude možné ignorovať. Od marca budeme zvolávať zhromaždenia po celej krajine,“ uviedla skupina vo vyhlásení. Už sa tiež nebudú rozdeľovať do malých skupín a organizovať pouličné blokády.

Aktivisti chcú tiež „v budúcnosti čoraz častejšie priamo konfrontovať tých, ktorí sú zodpovední za ničenie klímy“ a „verejne a pred kamerami konfrontovať politikov“, píše sa vo vyhlásení. Posledná generácia prisľúbila pokračovanie protestov pri ropovodoch, uhoľných baniach a na letiskách.

Skupina klimatických aktivistov začala v januári 2022 blokovať kľúčové cestné komunikácie v Berlíne, Hamburgu a ďalších nemeckých mestách lepením sa k ceste, čím vyvolali hnev medzi motoristami i policajtmi. Protesty organizovali aj v múzeách, na štadiónoch či pred ministerstvami. Niekoľkokrát narušili aj prevádzku letísk v Berlíne, Hamburgu či Dusseldorfe.

Berlínska polícia vlani narátala 550 protestných akcií klimatických aktivistov. Mnohé z nich kritizovali aj predstavitelia strany Zelených, ktorí tento spôsob protestov označili za kontraproduktívny.