Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputová je v Kanade s početnou biznis delegáciou, prijal ju Trudeau

Čaputová je v Kanade s početnou biznis delegáciou, prijal ju Trudeau

Justin Trudeau a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v Ottawe stretla s kanadským premiérom Justinom Trudeauom. Následne obsolvovala stretnutie s predsedom Dolnej snemovne parlamentu Gregom Fergusom a zúčastnila sa štátnej večere podávanej generálnou guvernérkou za účasti predsedu vlády Kanady.

Slovenskú prezidentku po prílete do krajiny privítala zástupkyňa generálnej guvernérky a sudkyňa Najvyššieho súdu Kanady Andromache Karakatsanisová. Zastúpila tak generálnu guvernérku Kanady Mary Simonovú, ktorá sa pre zdravotné problémy nemohla na ceremónii vo svojom sídle Rideau Hall zúčastniť.

Okrem Ottawy navštívi prezidentka Toronto, kde otvorí spoločné slovensko-kanadské biznis fórum a stretne sa s krajanmi. Po oficiálnej návšteve Kanady bude program prezidentky pokračovať pracovnou cestou v USA.

„Na palube lietadla letela so mnou jedna z najväčších biznis delegácií, aká kedy sprevádzala hlavu štátu. Budem otvárať biznis fórum v Kanade aj v Spojených štátoch amerických v San Franciscu. Verím, že sa táto návšteva využije aj pre nadviazanie biznis spolupráce či už v oblasti IT, zelených technológií alebo biotechnológii,“ povedala novinárom Čaputová.

Naposledy sa oficiálna návšteva slovenskej hlavy štátu v Kanade uskutočnila pred viac ako 20 rokmi. V roku 2003 tam bol na štátnej návšteve prezident SR Rudolf Schuster. Stretol sa s vtedajšími najvyššími predstaviteľmi Kanady – generálnou guvernérkou Adriene Clarksonovou a premiérom Jeanom Chrétienom.