Úvod Spoločnosť Nemeckí štátni zamestnanci vrátane učiteľov nesmú štrajkovať

Nemeckí štátni zamestnanci vrátane učiteľov nesmú štrajkovať

Foto: archív

Zákaz štrajku štátnych úradníkov v Nemecku je v súlade s ústavou. Presvedčili sa o tom štyria učitelia, ktorí sa proti zákazu tejto forme protestu odvolali na ústavný súd v Karlsruhe. Ten im v nedal za pravdu.

Učitelia sa počas pracovného času zúčastnili na protestnom zhromaždení Odborového zväzu výchovy a vedy (GEW). Za to boli disciplinárne potrestaní. Zákaz práva na štrajk vyplýva zo zvyklosti uplatňovanej počas Weimarskej republiky. Portál Faz.net sa odvoláva na výrok predsedu druhého senátu nemeckého ústavného súdu Andreasa Vosskuhleho. Ten je aj predsedom Nemeckého spolkového ústavného súdu.

Vosskuhle v tejto súvislosti pripomenul najmä povinnosť lojality štátnych úradníkov k štátu a na alimentačný princíp. Podľa neho sa musí štát starať o také zabezpečenie svojich úradníkov, aby si tí mohli plniť svoje povinnosti k nemu bez osobných ekonomických problémov. Učitelia sa síce nepokladajú za úradníkov, ale svojím spôsobom sú jeho zamestnancami, lebo ich príjmy sa zabezpečujú zo štátneho rozpočtu.