Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecký prezident zaviedol kvótu, aby 40 percent štátnych vyznamenaní dostávali ženy

Nemecký prezident zaviedol kvótu, aby 40 percent štátnych vyznamenaní dostávali ženy

Frank-Walter Steinmeier. (Foto: archív)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zaviedol  kvótu, podľa ktorej majú najmenej 40 percent štátnych vyznamenaní Rad za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko získať ženy. „Ženy dosahujú v našej spoločnosti veľké veci. Či už v združeniach, firmách, na univerzitách alebo v kultúre – ženy zabezpečujú súdržnosť, ľudskosť, pokrok a kreativitu.

Patrí im za to vďaka, ale aj viditeľnejšie uznanie,“ povedal Steinmeier. Zároveň vyzval občanov, aby na toto ocenenie nominovali viac žien, informovala nemecká spravodajská stanica Deutsche Welle. Ako uviedla kancelária nemeckého prezidenta, ženám je udeľovaná len asi tretina nemeckých štátnych vyznamenaní, hoci sú v spoločnosti zastúpené rovnako ako muži.

„Toto vyznamenanie (Rad za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko) je spôsob, ako oceniť vynikajúcu službu našej komunite,“ uviedol prezident. Zavedenie kvóty je podľa jeho slov spôsob, „ako dať viacerým ženám uznanie, ktoré si zaslúžia“.

Každý nemecký občan môže na nemecké štátne vyznamenanie nominovať ktoréhokoľvek spoluobčana. Návrhy preskúmavajú jednotlivé spolkové krajiny, ktoré potom môžu jednotlivé nominácie postúpiť prezidentovi.