Úvod ZO ZAHRANIČIA Nepúšťajte sem nelegálnych migrantov, vyzýva Salvini vládu

Nepúšťajte sem nelegálnych migrantov, vyzýva Salvini vládu

Foto: archív

Šéf talianskej Ligy Matteo Salvini vyzýva vládu, aby neumožňovala nelegálnym migrantom vyloďovanie v Taliansku. Súčasťou vlády je aj jeho pravicová strana. Podľa Salviniho je nevyhnutné do konca augusta zastaviť nelegálny príchod migrantov cez Stredozemné more.

Jeho postoj k ministerke vnútra Luciane Lamorgeseovej, ktorá ho pred dvoma rokmi nahradila na tomto poste, je veľmi kritický. Podľa neho by úrady nemali týmto lodiam umožniť zakotviť v talianskych prístavoch.

Ministerka vnútra by mala túto situáciu rýchlo vyriešiť. „Ak nie je schopná to urobiť, nech z toho premiér vyvodí dôsledky,“ uviedol Salvini s tým, že pre Ligu je ťažké podporovať vládu, ktorej „migračná politika je deravá ako rešeto“.

Salvini čelí procesu za nekompromisný prístup k lodiam privážajúcim migrantov zo Stredozemného mora pred dvoma rokmi. Niekoľko dní blokoval ich zakotvenie, a to aj v prípade plavidiel talianskych vojenských zložiek.

Podľa ministerstva vnútra priplávalo od začiatku roka do Talianska cez Stredozemné more približne 28.500 migrantov. To je dvakrát viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Na druhej strane sú to niekoľkonásobne nižšie počty ako počas vrcholu migračnej vlny zo severnej Afriky v rokoch 2014 až 2016.