Úvod ZO ZAHRANIČIA Newyorský prokurátor: Trump vyvolal u ľudí nepravdivé očakávanie, že bude zatknutý

Newyorský prokurátor: Trump vyvolal u ľudí nepravdivé očakávanie, že bude zatknutý

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý americký prezident Donald Trump vyvolal u ľudí nepravdivé očakávanie, že bude čoskoro zatknutý, uviedol okresný prokurátor v newyorskej štvrti Manhattan Alvin Bragg. V písomnej žiadosti z 20. marca bol obvinený, že vedie politicky motivované trestné konanie.

Trump v sobotu 18. marca na sociálnej sieti oznámil, že v utorok 21. marca očakáva svoje zatknutie, pričom vyzval svojich priaznivcov na protest. Podľa prokuratúry je písomná žiadosť trojice republikánov o vypočúvanie pred Kongresom bezprecedentná a nespĺňa zákonné podmienky.

„Vaša žiadosť prišla až po tom, čo Donald Trump vyvolal nepravdivé očakávanie, že bude zatknutý, na čo vás údajne jeho právnici vyzvali, aby ste zasiahli. Ani jeden tento fakt nie je zákonným dôvodom pre kongresové vypočúvanie,“ napísala newyorská prokuratúra.

Alvin Bragg exprezidenta vyšetruje pre údajný úplatok pornoherečke Stormy Danielsovej, aby mlčala o pomere s Trumpom. Veľká porota bude posudzovať dôkazy a hlasovať o prípadnom obžalovaní Trumpa. Republikán Trump sa pritom chce uchádzať o znovuzvolenie do funkcie prezidenta USA.

Trumpova výzva na protesty posilnila obavy, že môže spustiť podobné násilie ako pri útoku na americký Kongres 6. januára 2021. Newyorská polícia postavila barikády pred Braggovou prokuratúrou, mrakodrapom Trump Tower a Manhattanským trestným súdom, kde ho v prípade obžaloby budú súdiť.

Trump by sa tak stal úplne prvým – bývalým alebo úradujúcim – prezidentom Spojených štátov amerických, ktorý by bol obžalovaný zo zločinu. Príslušné rozhodnutie môže padnúť najskôr na budúci týždeň.