Úvod ZO ZAHRANIČIA Newyorský súd uznal Trumpa za vinného zo sexuálneho napadnutia novinárky

Newyorský súd uznal Trumpa za vinného zo sexuálneho napadnutia novinárky

Donald Trump. (Foto: archív)

Federálny súd v newyorskom Manhattane priznal odškodné päť miliónov dolárov novinárke E. Jean Carrollovej za to, že ju bývalý americký prezident Donald Trump sexuálne napadol. Deväťčlenná porota však odmietla tvrdenie Carrolovej, že ju Trump znásilnil.

Porotcovia rozhodovali, či Trump Carrollovú znásilnil, sexuálne napadol, alebo či sa jej nevhodne dotýkal. Carrollová počas svojej výpovede v rámci procesu uviedla, že Trump ju znásilnil v 90. rokoch minulého storočia v skúšobnej kabínke obchodného domu v Manhattane. V októbri 2022 Trump údajne poškodil jej dobré meno, keď na sociálnej sieti jej tvrdenia označil za klamstvá.

Novinárka exprezidenta zažalovala už v novembri roku 2019 za ublíženie na cti, ktorého sa Trump údajne dopustil v súvislosti s popieraním činu, keď sa vyjadril, že Carrollová ani „nie je jeho typ“.

Novinárka uvádza, že Trump tým poškodil jej povesť a kariéru. Vlani podala žalobu aj za sexuálny útok, využijúc nový zákon, ktorý chráni obete sexuálnych útokov aj desaťročia po čine.