Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská verejnosť i Noční vlci si v Berlíne pripomenuli víťazstvo nad fašizmom

Ruská verejnosť i Noční vlci si v Berlíne pripomenuli víťazstvo nad fašizmom

Foto: archív

Predstavitelia ruských úradov i verejnosť si v Berlíne kladením vencov a spomienkovými zhromaždeniami pripomenuli 78. výročie konca 2. svetovej vojny v Európe a víťazstva nad fašizmom. Ruský veľvyslanec v Nemecku Sergej Nečajev položil veniec pri sovietskom pamätníku v berlínskom parku Treptowe.

Jeho delegácia sa následne presunula k ďalšiemu pamätníku v parku Tiergarten. Tam sa podľa polície zhromaždilo približne 400 osôb. Stovky ľudí sa zúčastnili na pochode od Brandenburskej brány k pamätníku v Tiergarten.

Zhromaždenia mali podľa policajného hovorcu zväčša pokojný priebeh. Platil na nich zákaz ruských zástav a symbolov. Členovia delegácie ich však podľa polície mali povolené. Z Českej republiky prišli do Berlína členovia ruského motorkárskeho klubu Noční vlci a pripojili sa k nim aj členovia z Nemecka.

Na výročie konca 2. svetovej vojny bolo v Nemecku plánovaných množstvo podujatí a demonštrácií. Vzhľadom na obavy z napätia v súvislosti s vojnou na Ukrajine dohliadalo na bezpečnosť v Berlíne približne 1300.

Polícia zakázala na podujatiach pri pamätníkoch 8. a 9. mája ruské i ukrajinské vlajky z dôvodu „zachovať úctu k týmto pomníkom a pamätníkom na pozadí pokračujúcej rusko-ukrajinskej vojny“.

Nižší súd v Berlíne zákaz na podnet ruských a ukrajinských organizácií zrušil. Polícia následne podala odvolanie proti rozhodnutiu o ruských symboloch, ich zákaz vyšší súd potvrdil.