Úvod Z DOMOVA Nie je čas na únavu z pomoci Ukrajine, vyhlásil Wlachovský

Nie je čas na únavu z pomoci Ukrajine, vyhlásil Wlachovský

Miroslav Wlachovský. (Foto: archív)

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský sa zúčastnil na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín skupiny Central 5 vo Viedni. Stretnutiu dominovala téma pokračujúcej vojny na Ukrajine. Minister Wlachovský v tejto súvislosti zdôraznil, že v súčasnosti “nie je čas na únavu z poskytovania pomoci Ukrajine”.

„Cena za prípadný neúspech v legitímnej obrane Ukrajiny a jej boji za slobodu by bola oveľa vyššia, ako cena našej súčasnej podpory suseda, ktorý je obeťou vojenskej agresie Ruska,“ uviedol Wlachovský vo Viedni.

Na schôdzke sa diskutovalo aj o výzvach spojených s nelegálnou migráciou či rozširovaním EÚ, ale aj o situácii v regióne západného Balkánu či o energetickej bezpečnosti, diverzifikácii energetických zdrojov a znižovaní závislosti na ruských fosílnych palivách. Neformálnu regionálnu platformu tvoria okrem Slovenska a Rakúska aj Česko, Maďarsko a Slovinsko.

„Potrebujeme sa posunúť v integračnom procese krajín západného Balkánu a stabilizovať tento región, rovnako ako nám záleží na pokroku nových kandidátskych krajín, ktorými sú Ukrajina a Moldavsko. Samozrejme, hodnotenie pokroku sa odvíja od plnenia dohodnutých kritérií,“ povedal Wlachovský.

V rámci rokovania ministrov sa uskutočnilo aj pracovné stretnutie s generálnou tajomníčkou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Helgou Schmid. Wlachovský uviedol, že k tejto organizácii  nevidí nijakú rozumnú alternatívu a že jej správne fungovanie je kľúčom k obnoveniu dialógu o zásadných otázkach mieru a bezpečnosti v Európe.