Úvod ZO ZAHRANIČIA Niektoré filmy a seriály čaká cenzúra pre “rasové stereotypy”

Niektoré filmy a seriály čaká cenzúra pre “rasové stereotypy”

Foto: archív

Rasové nepokoje, ktoré už nie sú zďaleka len otázkou Spojených štátov, sa z ulíc dostali aj do kancelárií filmových štúdií a streamovacích služieb, ako je Netflix alebo HBO Max. Jednou z prvých “obetí” prehnaných snáh o rasovú korektnosť je oscarový film z roku 1939 Juh proti Severu.

Postupne sa k nemu pridávajú aj ďalšie filmové tituly a seriály. Podľa streamovacích spoločností sa diela do ponuky časom vrátia, ale “korektnejšie” a s odborným výkladom. Ide o filmy a seriály, ktoré si dovolili zobrazovať “rasové stereotypy”.

Spoločnosť HBO oznámila, že  Juh proti Severu, patriaci medzi najúspešnejšie filmové diela svojej éry, “vylepší” skupina historikov tým, že všetky rasové témy uvedú do “správneho dobového kontextu”. Cítime, že ponúkať tento film bez akéhokoľvek vysvetlenia je nezodpovedné,“ uviedla HBO.

Ako bude uvádzanie do dobového kontextu vyzerať v praxi, spoločnosť zatiaľ nespresnila. Hovorí sa o tom, že okrem debaty historikov k filmu pribudnú komentované vysvetlivky. Firma Disney pri podobných filmoch rieši osobitným upozornením, ktoré uvádza, že snímka obsahuje “zastarané kultúrnych zobrazenia”.

Spoločne s Juhom proti Severu z ponuky zmizol aj sitcom Little Britain či ďalší oscarový film 12 rokov otrokom. Pri tejto príležitosti sa dokonca ozvala americká filmová producentka Marta Kauffmanová, ktorá sa verejnosti ospravedlnila za to, že v jej legendárnom seriáli Priatelia hrajú v hlavných úlohách len belosi.