Úvod Z DOMOVA Rafaj: Nech Matovič ukáže Maďara, ktorý má v SR strach hovoriť svojím...

Rafaj: Nech Matovič ukáže Maďara, ktorý má v SR strach hovoriť svojím jazykom

Rafael Rafaj. (Foto: archív)

Exposlanec NR SR za SNS a predseda Inštitútu národnej politiky Rafael Rafaj sa pre portál napalete.sk vyjadril k nedávnym výrokom premiéra Igora Matoviča počas oficiálnej návštevy v Maďarskej republike, ako aj k jeho stretnutiu s predstaviteľmi SMK pri príležitosti stého výročia Trianonskej mierovej zmluvy, kde mal Maďarom sľúbiť ústupky vrátane zmeny preambuly Ústavy SR.

“Namiesto vyslania definitívneho a rázneho slovenského stopnutia veľkomaďarských cezhraničných plánov, Matovič pošpinil pamiatku 100. výročia Trianonu. Súčasťou slovenskej mentality je udržiavanie dobrých susedských vzťahov.

To je však ťažké pri agresívnom bývalom ‘manželovi’, ktorému medzinárodné spoločenstvo pred sto rokmi určilo, že sa nesmie priblížiť k týranej slovenskej manželke a prekročiť rieku Dunaj,” povedal Rafaj.

“Najnovšie na budapeštianskej tlačovke pred Viktorom Orbánom všetkým Maďarom slovenský premiér odkázal, že vláda pod jeho vedením vytvorí podmienky na to, aby mohli na Slovensku ‘bez strachu používať svoj jazyk’.

Premiér tak opäť prilial olej do ohňa iredenty a hrabe na úkor slovenskej zvrchovanosti a integrity územia maďarské hlasy pre svoje PR. Tak, ako to robí v prípade Rómov,” pokračoval bývalý poslanec.

Rafaj následne predsedu vlády vyzval, aby verejne ukázal jediného prísušníka maďarskej menšiny v SR, ktorý zo strachu nemôže v súlade so zákonom používať vo svojom regióne svoj rodný jazyk: “Nech sa s ním postaví pred kamery, a nech ten človek povie, z čoho má strach v Dunajskej Strede alebo v Komárne”.

Ako dodal, je je smutné, že “slovenský premiér vidí len jedným, menšinovým a výrazne škúliacim a krátkozrakým okom a druhé, slovenské oko má prelepené náplasťou”. Pravda je podľa neho totiž taká, že práve Slováci sa na južnom Slovensku boja hovoriť po slovensky.

Upozornil tiež, že starostovia a miestne zastupiteľstvá ovládané maďarskou menšinou neotvárajú slovenské škôlky ani základné školy a namiesto slovenských štátnych symbolov používajú symboly cudzieho štátu – Maďarska.

Igor Matovič s Viktorom Orbánom. (Foto: archív)

“Má zjavne aj problém s ušami, keď nepočul Orbánove výroky v Sátoraljaújhely, že iba štáty majú hranice, ale nie národy, a že ‘Maďarsko čoskoro dosiahne brány víťazstva’. To všetko v súvislosti so stým výročím Trianonu!

Psychopati medzi štátnikmi v histórii spôsobili už nejednu katastrofu. A tak dúfajme, že o mesiac, pri výročí vierozvestov sv. Cyrila a Metoda, si Matovič pozve opäť aj zástupcov maďarskej menšiny a možno aj Orbána.

Preto, aby pochopili, že ak sa hlásia ku kresťanstvu, je to zásluha Slovákov žijúcich dávno pred príchodom Maďarov v našej Veľkomoravskej ríši. Tú knieža Rastislav v liste cisárovi Michalovi III. nazýva ‘Zem slovenská’. Dúfajme, že zem slovenská dokáže prežiť aj Matoviča,” uzavrel svoje stanovisko pre napalete.sk Rafael Rafaj.