Úvod Veda & Tech Nové HD vinylové platne prinesú kvalitnejší zvuk a viac hudby

Nové HD vinylové platne prinesú kvalitnejší zvuk a viac hudby

Foto: archív

Rakúsky startup Rebeat získal od prispievateľov 4,8 milióna dolárov na vývoj nového druhu vinylových platní s označením HD vinyl alebo High Definition Vinyl. Podľa patentu, ktorý bol registrovaný už v roku 2016, by mali takéto platne priniesť podstatne viac priestoru a teda viac prehrávacieho času, väčší dynamický rozsah a samozrejme aj vyššiu kvalitu a čistotu samotného zvuku.

Vinylové platne zažívajú v posledných rokoch zmŕtvychvstanie. Hoci ide o zastaralú technológiu, množstvo hudobných fanúšikov nedá na naturálny zvuk vinylu dopustiť. A tak sa vinylové platne opäť vydávajú a finančne tvoria nezanedbateľnú časť distribúcie hudby. Je tu teda dostatočne veľký záujem o vylepšenie existujúcich technológií v tejto oblasti.

Pre vytvorenie HD vinylu vývojári predbežne digitálne prekonvertujú zvuk do 3D topografických máp. Táto mapa sa potom pomocou laseru prenesie na pečiatku a z nej na vinyovú platňu. Rozdiel oproti výrobe klasického vinylu nie je veľmi veľký, tvorcovia však veria, že práve vďaka presnému spracovaniu pečiatky a samotnej textúry dokážu vytvoriť oveľa kvalitnejší vinyl.

Vďaka technológii, ktorú Rebeat používa pri výrobe svojich vinylov, teraz môžu mať o 30 percent viac obsahu, o 30 percent vyššiu amplitúdu a ponúkajú oveľa spoľahlivejší a kvalitnejší zvuk. Fungovať budú rovnako ako pôvodné vinyly. Prvá várka by mala doraziť na trh niekedy v lete nasledujúceho roka.