Úvod ZO ZAHRANIČIA Nové silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo ďalšie obete

Nové silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo ďalšie obete

Foto: archív

Na osem stúpol počet mŕtvych obetí ďalšieho zemetrasenia v Turecku a Sýrii, ktoré nastalo dva týždne po predchádzajúcom ničivom zemetrasení s magnitúdou 7,8. Vtedy si otrasy v oboch krajinách vyžiadali oficiálne takmer 45.000 mŕtvych.

Turecký úrad pre odstraňovanie následkov katastrof oznámil, že pri pondelkovom zemetrasení s magnitúdou 6,4 zahynulo šesť ľudí a 294 ďalších utrpelo zranenia, z nich 18 je v kritickom stave. V Sýrii zahynuli počas paniky vyvolanej otrasmi žena a dievča v provinciách Hamá a Tartús, uviedli sýrske médiá.

Epicentrum nového zemetrasenia bolo v meste Defne v tureckej provincii Hatay, hraničiacej so Sýriou. Otrasy bolo cítiť aj v Jordánsku, na Cypre, v Izraeli, Libanone a Egypte. Nasledovalo po ňom druhé zemetrasenie s magnitúdou 5,8 a desiatky dotrasov.

Úrady varovali obyvateľov, aby sa po zemetrasení nevracali do poškodených domov, mnohí to napriek výzve urobili, aby si odtiaľ vzali osobné veci. Tam ich zastihlo nové zemetrasenie. Organizácia Biele prilby na severozápade Sýrie oznámila, že v tejto časti Sýrie ovládanej povstalcami utrpelo rôzne zranenia okolo 190 ľudí.