Úvod ZO ZAHRANIČIA Novou prezidentkou Maďarska je Katalin Nováková

Novou prezidentkou Maďarska je Katalin Nováková

Katalin Nováková. (Foto: archív)

Prezidentkou Maďarska v nadchádzajúcom päťročnom období bude nominantka vládneho bloku Fidesz-KDNP Katalin Nováková. Rozhodli o tom v Budapešti poslanci Národného zhromaždenia. V tajnom hlasovaní ju podporilo 137 poslancov.

Kandidáta opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko Pétera Rónu volilo 51 poslancov. Poslanci opozície na vyhlásenie výsledkov volieb prezidenta neprišli do rokovacej sály. Novej prezidentke zablahoželal aj Róna.

Úrad od súčasného prezidenta Jánosa Ádera prevezme nová hlava štátu 10. mája. Nováková, ktorá po zvolení zložila slávnostný sľub, sa stala najmladšou prezidentkou v štátoch Európskej únie.

Vo svojom prejave pred poslancami Nováková odsúdila vojnu na Ukrajine. Úlohou Maďarska je podľa nej postarať sa o utečencov a zachovať maďarskú menšinu žijúcu v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti. Oznámila tiež, že jej prvá oficiálna zahraničná cesta povedie do Varšavy.

Katalin Éva Veresné Nováková sa narodila 6. septembra 1977 v Segedíne. Ekonómiu vyštudovala na Korvínovej univerzite v Budapešti a právo na univerzite v rodnom meste. Absolvovala aj študijný pobyt na francúzskej univerzite Paris Nanterre.

V období prvej vlády premiéra Viktora Orbána začala v roku 2001 pracovať na ministerstve zahraničných vecí, špecializovala sa na záležitosti Európskej únie. Od roku 2010 pôsobila ako ministerská poradkyňa a o dva roky neskôr sa stala šéfkou oddelenia na ministerstve ľudských zdrojov.

V tomto rezorte pôsobila od roku 2014 aj ako štátna tajomníčka pre rodinu a záležitosti mládeže. Od októbra 2020 do decembra 2021 pôsobila na poste ministerky pre záležitosti rodiny. V roku 2017 sa stala podpredsedníčkou vládnej strany Fidesz.

Do parlamentných lavíc si Katalin Nováková zasadla v roku 2018. Pôsobila aj ako podpredsedníčka Medzinárodnej ženskej demokratickej únie. V decembri 2021 ju strana Fidesz nominovala ako kandidátku na prezidentku Maďarska. Katalin Nováková je vydatá a je matkou troch detí.