Úvod Z DOMOVA NS zrušil rozsudok v prípade Kuciak. Kuciakovcom zamietol nemajetkovú ujmu milión eur

NS zrušil rozsudok v prípade Kuciak. Kuciakovcom zamietol nemajetkovú ujmu milión eur

Ján Kuciak. (Foto: archív)

Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra 2020, ktorým boli v kauze Kuciak spod obžaloby oslobodení Marián Kočner a Alena Zsuzsová. Vec vrátil späť na ŠTS. Zároveň uznal obžalovaného Tomáša Szabóa za vinného v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára.

„Vec obžalovaných Mariána Kočnera a Aleny Zsuzsovej sa vracia súdu prvého stupňa, aby v potrebnom rozsahu opäť prejednal a rozhodol,“ uviedol v rozhodnutí predseda senátu NS SR Peter Paluda. ŠTS podľa Paludu rozhodol o oslobodení obžalovaných predčasne.

„Nevyrovnal sa so všetkými okolnosťami, neodôvodnil zrozumiteľne rozhodnutie, nevykonal všetky dôkazy. Dôkazy, ktoré vykonal, hodnotil podľa NS SR izolovane, „z čoho vyplynul nesprávny právny záver rezultujúci do oslobodzujúceho rozsudku”. Tvrdí, že súd hodnotil dôkazy, ktoré nevykonal.

Odvolania rodičov novinára Jána Kuciaka vo veci nemajetkovej ujmy NS SR zamietol. Tí dokopy žiadali jeden milión eur. Sumu 70.000 eur pre každého z rodičov novinára NS SR považuje za primeranú. Paluda dodal, že toto rozhodnutie im nebráni vo vymáhaní škody v civilnom procese.

Senát 2T v zložení Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková sa zaoberal odvolaniami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, Szabóa či poškodených, respektíve ich splnomocnencov voči rozsudku ŠTS zo septembra 2020.

ŠTS vtedy oslobodil spod obžaloby Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Szabóa uznal za vinného, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára, a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody.