Úvod Politika O prezidentovi môže rozhodnúť 280-tisíc prvovoličov

O prezidentovi môže rozhodnúť 280-tisíc prvovoličov

Foto: archív

O budúcom prezidentovi môže 16. marca po prvý raz rozhodnúť približne 280-tisíc občanov Slovenskej republiky vo veku 18 až 23 rokov. Počet prvovoličov prezidenta tvorí podľa údajov Štatistického úradu SR šesť percent z celkového približného počtu 4450000 oprávnených voličov.

Ide o voličov, ktorí v predošlých voľbách hlavy štátu v marci 2014 ešte nemali právo voliť, lebo nedosiahli potrebný minimálny vek 18 rokov. Tých, čo budú môcť voliť úplne po prvý raz v živote, by malo byť približne 17500, čo je 0,40 percenta z celkového približného počtu 4,45 milióna voličov.

V tomto prípade ide o tých, čo dosiahli 18 rokov od posledných volieb, teda od 10. novembra 2018, keď sa konali voľby do orgánov samosprávy obcí. Prvé kolo volieb prezidenta bude presne o dva týždne, v sobotu 16. marca, a prípadné druhé kolo sa uskutoční 30. marca.

V prípadnom 2. kole volieb budú tiež prvovoliči. Voličov, čo dosiahnu vek 18 rokov medzi prvým a druhým kolom volieb, je spolu približne dvetisíc. Štatistický úrad upozorňuje, že „v týchto počtoch nie sú zahrnutí občania, ktorí majú právo voliť, ale nemajú trvalý pobyt v Slovenskej republike“, teda trvalo žijú v zahraničí.

Právo rozhodnúť o tom, kto bude najbližších päť rokom prezidentom SR, má každý občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dosiahne vek 18 rokov. Podľa zákona prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.

Foto: archív

Hlasovať o novej hlave štátu sa nedá poštou zo zahraničia. Vo voľbách prezidenta nie je možné voliť poštou. Voľba poštou je možná vo voľbách do Národnej rady SR a pri referende. Voliť pritom môžu občania s trvalým pobytom, ako aj občania bez trvalého pobytu na Slovensku, ak vo volebnej miestnosti predložia platný pas.

Ministerstvo vnútra nemá k dispozícii údaje o počte Slovákov, ktorí by mohli voliť na pas. Občania Slovenskej republiky žijúci v zahraničí, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, totiž nie sú evidovaní v obciach ani v registri obyvateľov.

Voliči s trvalým pobytom na Slovensku môžu využiť možnosť hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku, potrebujú si však na to vybaviť hlasovací preukaz. Osobne sa to dá najneskôr posledný pracovný deň predo dňom konania volieb. Písomne a elektronicky sa pre 1. kolo volieb dal hlasovací preukaz vybaviť najneskôr 25. februára a pre 2. kolo volieb tak treba spraviť najneskôr 11. marca.

Po odstúpení kandidáta Strany maďarskej komunity Józsefa Menyhárta a vedca Róberta Mistríka sa o hlasy voličov aktuálne uchádza 13 kandidátov na prezidenta SR. Ak v prvom kole volieb 16. marca nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, druhé kolo sa uskutoční o dva týždne, teda v sobotu 30. marca. Voliť sa bude dať v 5 940 volebných okrskoch, respektíve miestnostiach.