Úvod Z DOMOVA O Prezidentský palác zabojuje jedenásť kandidátov

O Prezidentský palác zabojuje jedenásť kandidátov

Prezidentský palác v Bratislave. (Foto: archív)

Celkovo jedenásť kandidátov bude v nadchádzajúcich voľbách bojovať o post prezidenta SR . Kandidujú Andrej Danko, Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini a Róbert Švec.

Matovič, Dubovský a Pellegrini podali kandidatúru na základe doručenia návrhu aspoň 15 poslancov parlamentu. Danko, Korčok, Kubiš, Forró, Kotleba, Náhlik, Švec a Harabin predložili svoj návrh doručením petície s podpismi od aspoň 15.000 občanov SR, ktorí majú právo voliť do NR SR.

Predseda NR SR zatiaľ prijal návrhy na voľbu od Danka, Korčoka, Forróa, Náhlika, Pellegriniho a Harabina. „Právoplatnosť doručených návrhov kandidátov Kubiša, Kotlebu, Šveca, Matoviča a Dubovského preskúma komisia zriadená vedúcim Kancelárie NR SR do 14 dní od doručenia návrhu na túto funkciu,“ informovali z Kancelárie NR SR.

Pri návrhoch, ktoré boli podané v posledný deň (30. januára), lehota na preskúmanie uplynie 13. februára. Návrhy zvyšných kandidátov predseda parlamentu prijme po ich preskúmaní komisiou.

Kandidovať za hlavu štátu môže podľa zákona každý občan SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý v deň voľby dovŕšil aspoň 40 rokov. Kandidáta na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov NR SR alebo občania na základe petície s 15.000 podpismi.

Prvé kolo volieb prezidenta sa bude konať v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024. Znovu kandidovať nebude. Volebná kampaň pred prezidentskými voľbami sa už začala, skončí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.